Zgoda na pliki cookie
Pliki cookie, które używamy na stronie pozwalają na poprawne jej funkcjonowanie oraz analize statystyki.
Opcjonalne pliki: Google Analytics.
Wymagane pliki: PHP Session

Kraj

Wylot

Wyżywienie

Długość pobytu

Wyjazd od

Powrót przed

Dorośli

Nazwa hotelu

 

Wakacje na Cyprze

Cypr to trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Posiada ona idealne warunki na wymarzone wakacje. Cypr jest egzotycznym miejscem , nazywany „Wyspą Afrodyty”. To skrzyżowanie trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki. Choć wyspa jest mała to z roku na rok przybywa gości chcących spędzić to urlop. Wspaniały klimat przez cały rok nigdy nie zawodzi turystów. Baza hotelowa jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta, jest w stanie zaspokoić wszystkich gości.

Większość mieszkańców utrzymuje się z turystyki. Ludzie tam są bardzo mili, tolerancyjni i gościnni względem przyjezdnych i siebie nawzajem. Błękitne , czyste, ciepłe morze stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych: nurkowanie, narty wodne, windsurfing, kajaki, lot spadochronem za motorówką. Te atrakcje pozwolą przywieść z wakacji niezapomniane wrażenia.

Plaże są usypane złocistym, ciepłym piaskiem. Leżąc można podziwiać malownicze otoczenie i niezapomniane krajobrazy. Najbardziej popularną plaża jest plaża w Pafos. Osoby zainteresowane historia i kulturą zachwycą się wspaniałymi zabytkami: starówka Nikozji, Katedra Św. Jana, Muzeum Cypryjskie. Warto przywieść sobie z „Wyspy Afrodyty” pamiątki, które są dziełem rąk własnych mieszkańców. Ulice na Cyprze są wąskie i bardzo kręte, co utrudnia kierowcom jazdę, ale też dodaje uroku całej wyspie. Na wyspie bardzo dba się o utrzymanie tradycji poprzez śpiew i taniec. Organizowanych jest wiele festiwali tematycznych. Najbardziej znanym jest Festiwal Wina. Na wyspie jest wytwarzanych ponad 40 rodzajów wina, których można spróbować udając się do restauracji, których jest dużo i w hotelach i przy plażach. Tradycyjną cypryjską potrawą jest tłusty kawałek mięsa jagnięcego lub koziego z chrząstką, która jest przygotowywane w specjalnych piecach. Ta wyspa słynie z najlepszych śródziemnomorskich klubów, dyskotek, barów, w których można się pobawić i napić wieczorem po całym dniu spędzonym na słonecznych plażach.

Zapraszamy Państwa do wschodniej części Morza Śródziemnego – aby spędzić swój urlop w tym uroczym miejscu. Wyspa jest zamieszkana przez Turków jak i Greków, ma wiele aspektów, pokryta jest gęstymi lasami i górami więc jest idealna do uprawiania turystyki i zwiedzania, po drugie wybrzeże z pięknym piaskiem i żwirowe plaże w czasie wakacje na Cyprze doskonale nadają się do pływania, nurkowania i odpoczynku. Śródziemnomorski klimat ogrzewa wodę przez cały rok nadając jej przyjemną temperaturę. Nie można również przegapić specjalności kulinarnych: świeże ryby, grillowane mięso, gulasz - które są często zwieńczone jogurtem i czosnkiem.

Republika Cypru jest trzecią co do wielkości wyspą po Sycylii i Sardynii o powierzchni dziewięć tysięcy dwieście pięćdziesiąt jeden kilometrów kwadratowych we wschodniej części Morzu Śródziemnego i geograficznie należy do Azji.Jest podzielona między greckim południem o powierzchni 5384 kilometrów kwadratowych i turecką północną o powierzchni 3355 kilometrów kwadratowych, wyjątkiem są to dwie brytyjskie bazy wojskowe, Akrotiri i Dhekelia na wyspie, które nadal mają około 255 kilometrów kwadratowych. W środku wyspy jest neutralna strefa buforowa nadzorowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Stolicą jest położona na południowym brzegu wyspy Nikozja (Lefkosia). Strukturą ludności to około 78% greckich Cypryjczyków, 18% tureckich, 4% Brytyjczyków. Językiem jest przede wszystkim grecki i turecki. Przez wyspę przebiegają dwa pasma górskie do samego wybrzeża, na południu wyróżnia się Olympus o wysokości 1,952, a w północno-wschodniej części Pentadaktylos i zalesione wulkaniczne Góry Troodos. Pomiędzy dwoma pasmami górskimi leży Mesaria. Wybrzeżu ma długość 671 km i posiada piaszczyste oraz żwirowe plaże a także małe zatoczki z strome klify.

Przed wyjazdem

1. Językiem urzędowym jest język grecki i turecki. Bez problemu można się porozumieć także po angielsku.
2. Walutą obowiązująca jest tam euro, które można nabyć w każdym kantorze. W regionie tureckim można płacić także lirą turecką.
3. Najlepiej wybrać się w miesiącach od kwietnia do października, są tam wtedy najwyższe temperatury.
4. Należy zwrócić uwagę na odpowiedni strój przy zwiedzaniu świątyń.

Zabytki i atrakcje

Muzeum Pieridesa - Znajduje się w mieście Larnaka na szlaku poświęcony Afrodycie, w jego kolekcji są zbiory należące kiedyś do rodziny Pierides z czasów średniowiecznych, starożytnych i współczesnych. Muzeum zlokalizowane jest w domu tej rodziny i jest z pewnością jednym z najważniejszych obiektów w państwie. Stare mapy, kolekcja szklanych naczyń, nowoczesne rzeźby to tylko części atrakcji jakie można tu zobaczyć.
Hala Sultan Tekke - Jest jednym z pierwszych zabytków które można zobaczyć wyruszając z lotniska. Według legendy ciotka Mahometa towarzysząc mężowi w arabskim ataku w 649 roku, został tutaj napadnięty przez bizantyjskich sił, spadła z muła i zmarła na miejscu. Meczet, który został zbudowany wokół jej grobu jest czwartym najważniejszym świętym miejscem dla muzułmanów na świecie. Meczet został wybudowany w kilku etapach końca XVIII i początku XIX wieku. Świątynia została zbudowana przez szejka Hassana. Później meczet został przebudowany do swojej obecnej formy.
Angeloktisti - Jednym z miejsc do odwiedzenia w Larnace jest bizantyjski kościół Angeloktisti. Został zbudowany w XI wieku, na ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Z oryginalnych ruin istnieją nadal oryginalne absydy i mozaika Matki Boskiej z Dzieciątkiem pomiędzy dwoma archaniołami. Ta mozaika jest rzadkim dziełem sztuki.
Khirokitia - Osada Khirokitia ilustruje apogeum cypryjskiej ery neolitu. To daje możliwość studiowania na ewolucji tej cywilizacji, która według ostatnich odkryć, pojawił się na wyspie na końcu dziewiątego tysiąclecia. Khirokitia to duża wieś zamieszkana przez rolników. Znajduje się na wzgórzu i jest odcięta od świata zewnętrznego przez imponujący mur. Podstawową jednostką architektoniczną jest okrągła konstrukcja wykonana z kamienia i błota, z płaskim dachem. Zmarłych chowano w dołach wewnątrz domu. Gospodarka opiera się na rolnictwie i hodowli zwierząt (koza, owca i świnia).
Klasztor Ayia Napa - Bardzo charakterystyczna budowla w tym regionie na tle inny obiektów, jako materiał do budowy został użyty żółty kamień. W samym środku na dziedzińcu jest fontanna. Według opowiadań, klasztor powstał w miejscu gdzie miało miejsce pojawienie się wizerunku Matki Boskiej. W tym czasie wody ze źródła otrzymały zdolności lecznicze są spowodowało nagły napływ ciekawskich i wierzących w to miejsce. Następnie wybudowano tu klasztor.
Starożytny Kourion - Góra Kourion, na którym rozwinęło się starożytne miasto, zajmuje dominująca pozycję dominującą na południowym wybrzeżu 4 km od miejscowości Episkopi w dzielnicy Limassol. Najstarsze ślady osadnictwa w szerszym zakresie Kourion sięgają okresu neolitu 4500-3900 p.n.e. Według tradycji zostało założone przez Argiwczyków w XIII wieku pne, w czasie pierwszej fali mykeńskiej ekspansji. Systematyczne prace wykopaliskowe zostały podjęte w 1933 roku przez Muzeum Uniwersytetu Pensylwanii, a dalej, z przerwane w latach wojny, aż do 1954 roku. Podczas wykopalisk Mozaika Achillesa, Teatr, łaźnie i Zespół Eustolios, Stadion i Sanktuarium Hylates Apollon ujrzało światło dzienne.
Zamek Kolossi - średniowieczny zamek, który został zbudowany w 1454 roku na ruinach fortecy z XIII wieku. Budowla ma 21 metrów i cztery piętra. Dawniej znajdował się tam zakład wytwarzający trzcinę cukrową oraz wytwórnia wina. Od słowa „komandoria” wzięła nazwa znanego wina.
Zamek św. Hilariona - najlepiej zachowany zamek, który został zbudowany przez krzyżowców i Bizantyjczyków. Ze względu na swój wygląd nazywany jest bajowym zamkiem króla elfów, wyglądem warowni wzorowali się twórcy filmu Królewna Śnieżka”.
Meczet Lala Mustafa Pasa - dawniej gotycka katedra św. Mikołaja w 1571 roku została zmieniona w meczet. Było to również miejsce, w którym koronowano władców Cypru od 1298 do 1372 roku. Budowla ma 55 metrów długości i 23 metry szerokości. W środku znajdują się trzy kaplice, a nad środkowymi drzwiami okno z rozetą.

Ayia Napa

Kurort położony na wschodzie kraju. Jest kojarzonymi przede wszystkim z piaszczystymi plażami, pięknym morzem i dobrą zabawą. Znajduje się tam wiele klubów, dyskotek i restauracji. Jest to także wspaniałe miejsce dla lubiących aktywność, ponieważ znajdują się tam szkoły nurkowania oraz można uprawiać liczne sporty wodne

Wakacje w Ayia Napa

Larnaka

Jedno z większych miast, położone w południowo-wschodniej części kraju. Przyciąga turystów swoimi licznymi zabytkami, historią oraz pięknym morzem. Na terenie miasta znajduje się meczet Al-Kebir oraz meczet Hala Sultan. Region ten jest przede wszystkim kojarzony z św. Łazarzem, ponieważ znajduje się tam cerkiew św. Łazarza, gdzie znajdują się jego szczątki.

Wakacje w Larnaka

Limassol

Jest to miasto leżące nad Zatoką Akrotiri. Słynie przede wszystkim z szerokiego wyboru hoteli, licznych zabytków oraz atrakcji. Znajduje się tam wiele klubów i restauracji, w których można się świetnie bawić. Osoby, które wolą zwiedzanie znajdą tam mnóstwo interesujących zabytków np. Muzeum Sztuki Regionalnej, Kościół Germasogeia czy średniowieczny fort.

Wakacje w Limassol

Pafos

Znajdujące się w południowo-zachodniej części wyspy, dawniej było stolicą. Kojarzone jest przede wszystkim z Afrodytą. Przyciąga podróżujących piaszczystymi plażami i wieloma zabytkami. Można tam uprawiać sporty wodne – nurkowanie, pływanie, żeglarstwo, windsurfing itp. Charakterystycznymi zabytkami dla tego regionu są forteca, pręgierz św. Jakuba czy katakumby Agia Salomoni

Wakacje w Pafos

Prezentowane na stronie internetowej maax.pl ogłoszenie, reklamy, cenniki i informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.
© 2023 Wakacje z MAX-em